:: Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler ::
Ağız Bakımı Ağız Kanseri Ağız Kokusu
Beslenme ve Diş Çürükler Diş Apsesi
Diş Çekiminden Sonra Diş Dolguları Diş Eti Hastalıkları
Diş Hassasiyeti Diş Röntgeni Diş Röntgeni
Diş Taşı Dişlerde Renklenmeler Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı
Kanal Tedavisi Parmak Emme Pedodonti Nedir ?
Protez Nedir ? Sigara ve Diş Tırnak Yeme
Yirmi Yaş Dişleri

Kelime anlamı "çocuk dişleri" olan pedodonti, merkezimizde 0 -14 yaş grubundaki çocuk hastaların ağız-diş muayenelerinin yapıldığı, bunun sonucunda tespit edilen tedavilerin uygulandığı birimimizdir.

Süt dişleri bebekliğin 6. ayından itibaren sürmeye başlarlar. Ortalama 2,5 - 3 yaşında toplam 20 adet süt dişi ağızda tamamlanır. Çocukların bu dönemde diş fırçası ile tanıştırılması ve fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. 6 yaşından itibaren süt keser dişler değişmeye başladığı gibi ilk daimi azı dişi olan 6 yaş dişi (birinci büyük azı) süt azılarının arkasından sürmeye başlar. 9 - 10 yaşlarında süt azıları değişerek yerlerini daimi küçükazı dişlerine bırakırlar. 12 yaşında ise 2. büyük azı, 6 yaş dişinin arkasından yerini alarak daimi dişler ağızda tamamlanır.

Süt dişlerinin nasıl olsa değişeceği düşünülerek çürüklerin önemsenmemesi, daimi dişlere yer hazırlayan ve onların diş arkı üzerinde düzgün olarak yerlerini almalarını sağlayan bu dişlerin erken kaybedilmesine neden olabilir. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi konuşma ve çiğneme fonksiyonunu bozacağı gibi daimi dişlerin çarpık çıkmasına, dolayısıyla ortodontik bozukluklara neden olurlar. Yine küçük çocuklarda ön dişlerin erken kaybı, çocuğun estetik ve psikolojik durumunu da oldukça etkilemektedir.

Tedavi şansını kaybetmiş, çekilmesi gereken süt dişlerinin yerine "yer tutucu" adı verilen apareylerin yapılması ile ileride oluşabilecek ortodontik bozukluklar önlenebilir. Zamanından önce çekilen süt dişinin bıraktığı boşluğa komşu dişler kayarak bu bölgeyi daraltacağından buradan sürecek olan daimi diş yer bulamayacağı için ya çarpık çıkar, ya da gömülü kalabilir. Fakat bu düşünceyle de çekilmesi gereken enfekte süt dişini ağızda bırakmak da hatalıdır. Zira enfeksiyon, alttaki daimi diş germine zarar verip renk ve şekil bozukluklarına neden olabileceği gibi enfeksiyon odağı yaratarak birtakım hastalıklara da (kalp romatizması vs.) zemin hazırlar.
Pedodonti kliniğimizin uygulamaları arasında çürük oluşumunu azaltacak ya da engelleyecek yöntemler de vardır. Bunlardan birisi, dişlerin çiğneme yüzeyindeki fissür adı verilen oluk ve çukurcuklara uygulanan örtücülerdir. "Fissür sealant" adı verilen bu uygulama, özellikle derin çukurcukları olan 6 yaş dişi (birinci büyük azı) ile ikinci büyük azı dişine yapılır. Diş çürükleri genellikle bu oluk ve çukurcuklardan başlar. Bu bölgelerin fissür örtücülerle kapatılması, dişin ağız ortamı ile ilişiğini keseceğinden çürükler en azından bu bölgelerden önlenebilir.
Çocuklara her 6 ayda bir düzenli olarak " Topikal Flor" uygulaması yapılarak dişlerdeki çürümeler önemli ölçüde azaltılabilir. Yüzeyel olarak dişlere uygulanan flor jelleri ile dişin mine yapısına organik olarak bağlanan flor, dişlerin çürüğe karşı direncini artırarak diş çürüğü oranını azaltır.

Çocuklara kolaylıkla uygulanabilecek olan, ağrısız, zahmetsiz ve ekonomik olan bu işlemlerle onların yetişkin yaşlarda çürüksüz ve sağlıklı dişlere sahip olmalarını sağlayabiliriz.