:: Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler ::
Ağız Bakımı Ağız Kanseri Ağız Kokusu
Beslenme ve Diş Çürükler Diş Apsesi
Diş Çekiminden Sonra Diş Dolguları Diş Eti Hastalıkları
Diş Hassasiyeti Diş Röntgeni Diş Röntgeni
Diş Taşı Dişlerde Renklenmeler Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığı
Kanal Tedavisi Parmak Emme Pedodonti Nedir ?
Protez Nedir ? Sigara ve Diş Tırnak Yeme
Yirmi Yaş Dişleri

Her hamilelikte annenin bir diş kaybedeceği inanışı yanlış bir inanıştır. Ancak hamilelik döneminde vücuttaki dengenin bozulması dişlerin çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratır. Bu dönemde dişlerin daha çabuk çürümelerinin nedenleri şunlardır;

" Aşırı tüketilen tatlı sonrası diş fırçalama ihmal edilirse
" İlk aylarda görülen kusmalardan sonra anne ağız bakımına yeterince özen göstermezse
" Gebelik hormonlarının (östojen, progertron) etkisi ile dişetleri daha çabuk kanayan anne, kanamadan çekinip fırçalamayı bırakırsa.
Dişler düzenli fırçalanmazsa dişeti iltihabı (gingivitis) oluşur. Bu durum "hamilelik gingivitisi" adını alır. Dişeti kırmızı, hacim olarak artmış, hassas ve kanamalıdır. Eğer gingivitis zaten mevcutsa hamilelik sırasında şiddeti artabilir. Hamile kadınlarda aynı zamanda "hamilelik tümörü" geliştirme riski de vardır. Bunlar dişeti büyümelerinin irritasyonu sonucu oluşan iltihabi lezyonlardır. Genellikle kendi haline bırakılmakla beraber, hastaya rahatsızlık veriyorsa veya çiğneme, fırçalama ve diğer ağız bakımı işlemlerini engelliyorsa dişhekimi tarafından alınmalıdır.

Hamilelik planlanıyorsa bir dişhekimine gidilip ağız sağlığı bozukluğuna neden olan çürük dişeti iltihabı gibi her türlü problem tedavi ettirilmelidir. Hamilelik sırasında diş tedavisi için en uygun dönem 4. ve 6. aylar arasıdır. Bununla beraber şiddetli ağrı ile seyreden acil durumlarda hamileliğin herhangi bir döneminde tedavi yapılabilir. Hamileliğin her 3 ayında ağız dişhekimi tarafından değerlendirilip etkin ağız bakımı önerileri yapılmalıdır. Hamilelerin etkin ağız bakımı günde en az 2 kez olacak şekilde diş fırçalama ve diş ipi kullanarak yapılmalıdır. Bunun yanı sıra vitamin destekli dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

"Hamileyken antibiyotik kullandım" bebeğimin dişleri etkilenir mi?
Bu dönemde bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılması gerektiğini belirtmiştik. Ancak kullanılan her antibiyotiğin bebeğin dişlerinde lekelenmelere neden olduğu kanısı yanlıştır. Dişlerde renklenmelere neden olan antibiyotik grubu "tetrasiklinler"dir. Bunun dışındaki antibiyotiklerin renklenme yaptığı kanıtlanamamıştır.